24 februari / Internationaal Theater Amsterdam

Paul Gallis 1941 - 2025

Vandaag herinneren we theatervormgever Paul Gallis, die woensdag 19 februari in zijn Italiaanse woonplaats Villadeati op 81-jarige leeftijd overleed. Gallis ontwierp decors, kostuums en licht voor meer dan 300 voorstellingen en liet daarmee een blijvende indruk achter op het Nederlandse theater.

Vanaf de oprichting van Toneelgroep Amsterdam in 1987 tot in de vroege jaren 2000 was hij nauw betrokken bij talloze producties. Zijn decorontwerpen waren nooit zomaar een achtergrond, maar speelden een actieve rol in de voorstellingen. Gallis werkte samen met regisseurs als Gerardjan Rijnders, Ger Thijs, Ton Lutz en Hans Croiset en tekende bij Toneelgroep Amsterdam onder andere voor Bakeliet, Het jachtgezelschap en De Mensenhater.

Gallis was tientallen jaren een toonaangevend toneelvormgever in zowel binnen- als buitenland. In de jaren tachtig en negentig verzorgde hij de decors voor de grote musicals van Joop van den Ende, waaronder West Side Story, Joe De Musical en Evita. De decors die hij ontwierp voor Elisabeth, Cyrano De Musical en West Side Story worden tientallen jaren later nog steeds op alle continenten gebruikt.

Zijn werk werd gekenmerkt door grootse gebaren, altijd met oog voor detail en verbeeldingskracht. Hij ontving meerdere onderscheidingen, waaronder de Prosceniumprijs en de John Kraaijkamp Musical Award. Zijn handgemaakte maquettes, waarmee hij licht, ruimte en perspectief wist te vangen, zijn nu te vinden in de collectie van Allard Pierson.

Met het overlijden van Paul Gallis verliezen we een ontwerper die theater niet alleen vormgaf, maar het ook letterlijk en figuurlijk diepte gaf.

Onze gedachten zijn bij zijn man, familie, vrienden en iedereen die hem van dichtbij heeft gekend.