• Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
  • Naar navigatie
  • Home
  • Agenda Stadsschouwburg
  • ITA Producties
  • On tour
  • Je bezoek

    • Kaartverkoop
    • Bereikbaarheid
    • De Brasserie
    • Meest gestelde vragen
    • Toegankelijkheid
    Zoek een pagina
  • Home
  • Agenda Stadsschouwburg
  • ITA Producties
  • On tour
  • Je bezoek

    • Kaartverkoop
    • Bereikbaarheid
    • De Brasserie
    • Meest gestelde vragen
    • Toegankelijkheid

    ITA

    • Over ITA
    • ITA gezelschap
    • Internationaal
    • Geschiedenis van het gezelschap
    • Medewerkers
    • Samenwerkingen
    • Vacatures
    • ITA Music

    Stadsschouwburg Amsterdam

    • Over de Stadsschouwburg Amsterdam
    • Geschiedenis van het huis
    • Cultureel erfgoed
    • Voel je thuis
    • Duurzaamheid
    • Festivals

    Steun ITA

    • Kom dichterbij
    • Vrienden & donateurs
    • Fondsen
    • Zakelijke partners
    • Culturele ANBI
    • ITA dankt

    Onderwijs & educatie

    • Educatie & Interactie
    • Primair onderwijs
    • Voortgezet onderwijs
    • The Bookshop
    • Verhuur & events
    • Contact
    Zoek een pagina
    Zoek een pagina
    Zoek een pagina

    Cliënt E. Busken

    ITA / Maria Kraakman

    In Cliënt E. Busken zingt een man met grijs haar en een grijze baard met wijd open mond in een microfoon op een standaard, in een lichtroze overhemd open over een fuchsia hemd, met één arm uitgestrekt tegen een donkere achtergrond vol lichtende druppels.
    © Fabian Calis

    De hoofdpersoon E. Busken kan niets meer, alles is hem ontnomen, hij heeft alleen nog zijn gedachten, die hij met ons deelt.

    'Van zeldzame klasse en emotionaliteit. Aangrijpend, ontroerend, beklemmend en ook vol humor.' – Theaterkrant (Keuze van de criticus)

    Datum
    31 augustus 2026 - 9 september 2026
    Duur
    90 min, geen pauze
    Genre
    Theater
    Taal
    Nederlands

    Tegen zijn wil verblijft E. Busken op de gesloten afdeling van een instelling voor hoogbejaarden. Hij voelt zich er als een kleuter behandeld en weigert te spreken. Hij geeft zich over aan een stroom van herinneringen en observaties van zijn medebewoners en het verplegend personeel. Raaskalt hij of is hij – zoals hij zelf beweert – nog bij zijn volle verstand? Haalt hij werkelijke herinneringen op of fantaseert hij zich een rijk gevuld leven bij elkaar?

    Gijs Scholten van Aschat over de voorstelling

    ‘Toen ik dit boek las, zag ik er meteen een voorstelling in. De hoofdpersoon E. Busken kan niets meer, alles is hem ontnomen, hij heeft alleen nog zijn gedachten, die hij met ons deelt. Hij bevindt zich in de laatste fase van zijn leven, waar werkelijkheid, droom en herinnering niet meer van elkaar te onderscheiden zijn. In dit bouwwerk van taal raken wij verzeild. Omdat Jeroen Brouwers, om met E. Busken te spreken ‘een welhaast religieus taalbesef heeft met een woordenvariëteit als een bloementuin’, verlangde ik bij het bewerken van het boek naar muziek. Om even aan de taal te ontsnappen. Maar ook om door de muziek uit de jeugd van de hoofdpersoon, dichter bij hem te komen. In deze voorstelling hoop ik mijn twee grote liefdes in mijn vak te combineren. Taal en muziek. Voor het hoofd en het hart.’

    Een man met grijs haar, in een lichtroze overhemd over een rood shirt, zingt in Cliënt E. Busken achter een microfoonstandaard, tegen een donkere achtergrond met een rij lampjes; links speelt een gitarist met een blauwe streep over zijn ogen op een crèmekleurige elektrische gitaar.
    © Fabian Calis

    Regisseur Maria Kraakman

    ‘Het is een lot dat velen van ons wacht: we worden oud, we takelen af, we raken afgezonderd en zijn overgeleverd aan de zorg van vreemden, en we wachten op het einde… Godzijdank hebben we Jeroen Brouwers! Hij creëert een feestelijk en vlijmscherp taalmonument dat zelfs de dood op afstand houdt, ons troost en doet lachen, en laat zien dat we werkelijk vrij zijn in onze gedachten. Ik ben bijzonder gelukkig dat wij dit geestesuniversum van Cliënt E. Busken gestalte mogen geven.’

    Bij Cliënt E. Busken zit een vrouw met halflang blond haar in een donkerblauw colbert aan een tafel met papieren en koffiebekers, glimlachend met een potlood tegen haar lippen; achter haar lacht iemand met een bril mee.
    © Dim Balsem

    Cast

    Gijs Scholten van Aschat leunt met beide armen op een witte houten trapleuning met gedraaide spijlen, in een zwart shirt met een horloge om, en kijkt naar beneden in de camera.
    © Marwan Magroun

    Gijs Scholten van Aschat

    Tegen een zwarte achtergrond kijkt Jip van den Dool recht in de camera, met blond achterovergekamd haar en een snor, in een grijs spijkerjack over een wit T-shirt.

    Jip van den Dool

    Reviews

    De Standaard
    ★ ★ ★ ★

    'Gijs Scholten van Aschat is een heerlijke verteller, aan wiens lippen je anderhalf uur lang hangt.'

    Scènes
    ★ ★ ★ ★

    'Tekst, muziek en spel krijgen alle aandacht. Het resultaat is wonderschoon.'

    Elsevier
    ★ ★ ★ ★

    'Gijs Scholten van Aschat is de ideale vertolker. Met verbazingwekkend gemakt brengt hij de boze, geestige, soms licht ontspoorde taal tot leven, en daarmee de tragische figuur Busken, die zich tot vlak voor het eind manmoedig blijft verzetten tot zijn lot.'

    Een man met grijs haar en een grijze baard ligt in Cliënt E. Busken op zijn rug op de zwarte vloer, een hand tegen zijn voorhoofd en de mond open, in een lichtroze overhemd met felroze vlakken en een donkergroene broek, met een microfoon naast zich.
    © Fabian Calis

    Credits

    regie

    Maria Kraakman

    bewerking

    Gijs Scholten van Aschat

    naar het boek van

    Jeroen Brouwers

    scenografie en licht

    Bart van Merode

    kostuums

    Rebekka Wörmann

    muziek

    Jip van den Dool

    particulier producenten

    Joost en Marcelle Kuiper, Paula en Willem van der Schoot

    Gijs Scholten van Aschat leunt met beide armen op een witte houten trapleuning met gedraaide spijlen, in een zwart shirt met een horloge om, en kijkt naar beneden in de camera.
    © Marwan Magroun

    Gijs Scholten van Aschat

    Tegen een zwarte achtergrond kijkt Jip van den Dool recht in de camera, met blond achterovergekamd haar en een snor, in een grijs spijkerjack over een wit T-shirt.

    Jip van den Dool

    Onze tips

    De Kopenhagen Trilogie

    18 okt -

    21 dec

    ITA / Eline Arbo

    Theater

    Meeuw

    29 okt -

    31 okt

    Het Nationale Theater / Nina Spijkers

    Theater
    Op het campagnebeeld van Meeuw staat tegen een oranje avondlucht een vrouw met strak naar achteren gekamd haar in een wit overhemd met grote, gevouwen mouwen, en voor haar een man met witte, veervormige wenkbrauwen in een witte zijden blouse, die een hand in zijn haar steekt.
    © Anne-Claire de Breij

    De uren

    6 nov -

    22 nov

    ITA / Eline Arbo

    Theater
    In De uren zit een vrouw met krullend haar in een bed vol bloemen en aarde, terwijl links een vrouw met lang donker haar aan een keukenkastje iets klaarmaakt en rechts een man in een wit overhemd toekijkt, op een rond podium in groen licht en mist.
    © Dim Balsem

    Het incident

    16 nov -

    4 dec

    ITA / June Yanez / Leila Sahir / Zephyr Brüggen

    Theater
    In Het incident ligt June Yanez op de zij op een wit blok voor een lichtroze gordijn, in een zwarte gewatteerde jas met capuchon, een zwarte korte broek met witte strepen, kniekousen en zwarte plateauschoenen, en trekt een grimas met ontblote tanden.
    © Fee Golin

    Kom nog dichter bij ITA als Vriend, Hartsvriend of donateur. Draag bij aan de verbeelding en ontvang unieke voordelen.

    Steun ons

    Ga snel naar

    • Vacatures
    • Culturele ANBI
    • Beleidsplan & Jaarverslagen
    • Toegankelijkheid
    • Bereikbaarheid
    • Technische informatie
    • Informatie voor leveranciers
    • Openingstijden
    • Jutplaats

    Contactgegevens

    Leidseplein 26

    1017 PT Amsterdam

    T | +31 (0)20 624 23 11
    (ma t/m za van 13:00 - 18:00)

    E | bespreekbureau@ita.nl

    ITA socials

    • Facebook
    • Instagram
    • LinkedIn

    Stadsschouwburg socials

    • Facebook
    • Instagram

    Subsidiënten

    Logo van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
    Logo van de Gemeente Amsterdam, met de drie Andreaskruisen.

    Partner

    Logo van de Stichting Hartwig Foundation.

    Community partner

    Logo van de coöperatieve Rabobank.

    Talent partner

    Logo van KPMG.

    Productiepartners

    Logo van Ammodo Art.
    Logo van de Philip Loubser Foundation.

    Internationaal Theater Amsterdam
    • © ITA 2026

    • Privacy statement
    • Algemene voorwaarden
    • Disclaimer
    Branding by Studio DUMBAR Website by The Cre8ion.Lab