12 maart / Internationaal Theater Amsterdam

Eline Arbo brengt Tijd voor geluk van de Noorse schrijver Arne Lygre voor het eerst naar het Nederlandse toneel

Internationaal Theater Amsterdam kondigt met Tijd voor geluk een nieuwe productie aan die nog voor de zomer in première gaat. ‘De voorbije periode heeft ons doen beseffen dat we het samenzijn willen vieren en dat we theater willen maken in zijn meest zuivere vorm’, aldus artistiek directeur en regisseur Eline Arbo. Met Tijd voor geluk, een stuk uit 2020 van de Noorse schrijver Arne Lygre, vestigt ITA alle aandacht op het uitzonderlijke talent binnen de muren van de Stadsschouwburg aan het Leidseplein. ‘Het is ons artistieke antwoord op de voorbije periode.’

Tijd voor geluk (Tid for glede, 2020) van de Noorse schrijver Arne Lygre onderzoekt in twee bedrijven de dynamiek van menselijke relaties, patronen en het verlangen naar samenzijn, ondanks de last van pijn en verlies. Tijd voor geluk is een komisch, soms absurdistisch, maar diep emotioneel stuk dat je liefdevol dwingt na te denken over wie wij voor elkaar zijn, over eenzaamheid, verlies en onze voortdurende zoektocht naar geluk.

Eline Arbo: ‘Tijd voor geluk is een ongekend prachtig stuk over de zoektocht naar verbinding en hoe moeilijk dat soms is. Ik kan me geen beter moment, geen grotere noodzaak, bedenken om deze voorstelling te maken dan nú. In een tijd waarin we worstelen met gevoelens van vervreemding, zoeken we betekenis in de verbinding met de ander. Niet alleen in de wereld om ons heen, maar ook heel dichtbij. Als gezelschap, als huis, zochten we naar nieuwe gedeelde waarden en vonden we het verlangen terug te keren naar wat theater voor ons is: een oefening in inlevingsvermogen. Diepgeworteld in dit huis, gemaakt met al het talent voor en achter de schermen, maken we Tijd voor geluk. Een onmiskenbaar ITA-geluid, theater in zijn meest pure vorm; onze viering van het samenzijn.

-|-Arne Lygre
De Noorse theater- en romanschrijver Arne Lygre (1968) wordt geprezen voor zijn minimalistische, emotioneel intelligente en diep menselijke werken. Door zijn ongebruikelijke schrijfstijl ontleedt hij de banaliteit van het leven. In scherpe, spitsvondige, herkenbare en soms ronduit geestige dialogen toont hij de intensiteit van onze angsten, verlangens, eenzaamheid, verlies en vrijheid. Zijn stukken spelen zich vaak af in een onbepaalde tijd en ruimte en tonen daardoor het universele van ons zijn. Van de mens, het individu, die als onderdeel van een groter geheel, wordt beïnvloed door een netwerk van levens die elkaar voortdurend kruizen.

Lygre schreef Tid for glede in 2020 en sindsdien werd het stuk slechts driemaal met veel succes naar het toneel gebracht: bij Det Norske Teatret in Oslo in 2021 en Odéon-Théâtre de l'Europe in Parijs en Dramaten in Stockholm in 2022.

Tijd voor geluk gaat op zaterdag 7 juni in première in de Rabozaal van Internationaal Theater Amsterdam (ITA) en is te zien tot en met 14 juni.