Combat des lianes
In de rauwe, rituele dansvoorstelling Combat des lianes verzetten lichamen zich tegen vernietiging. In een denkbeeldig woud worden strijd, verbondenheid en overleving fysiek voelbaar.
Ecologische vernietiging is cultureel geweld. Dat is de kern van Combat des lianes, een intense en bezwerende voorstelling van choreograaf Zora Snake. In het halfduister van een symbolisch heilig woud veranderen lichamen in kronkelende vormen, buigend en verstrengeld als lianen op weg naar het licht. Het lichaam wordt drager van herinnering en verzet.
Festival Julidans
Programmaonderdeel Julidans On Stage
Nederlandse première
Locatie Theater Bellevue
Zaal Grote zaal
Duur 70 minuten
Genre Dans
Taal Language no problem
Combat des lianes
De voorstelling is diep verankerd in de bossen van Centraal-Afrika en in de strijd van inheemse gemeenschappen zoals de Baka. Hun kennis, leefwijze en spirituele relatie met de natuur vormen het hart van het werk. Voor hen is het woud geen omgeving, maar identiteit: het woud is wie zij zijn.
Zeven dansers en muzikanten vormen samen een levend landschap. Hun bewegingen zijn afwisselend vloeiend en schokkerig, alsof het lichaam tegelijk wil vastklampen en ontsnappen. De choreografie is doordrenkt van rituelen, trance en polyritmiek, gevoed door elektronische beats en sjamanistische klanken. Muziek en dans ademen samen in een ritueel dat confronteert én wil helen.
-|-
De lianen verbeelden verbinding en spanning: worteling én beweging, bescherming én gevaar. Het woud verschijnt als strijdtoneel en schuilplaats, waar leven en dood naast elkaar bestaan.
Combat des lianes maakt grote thema’s fysiek voelbaar. De ervaringen van de Baka resoneren met vormen van uitsluiting wereldwijd. Het theater wordt een rituele ruimte waarin publiek en performers tijdelijk één gemeenschap vormen – geen aanklacht in woorden, maar een fysieke oproep die woede, hoop en verbeelding samenbrengt.
Zora Snake
Zora Snake (1990) is choreograaf, danser en performance-onderzoeker. Zijn naam betekent in de Yemba-taal: ‘iemand met grote empathie’, een betekenis die naadloos aansluit bij zijn werk. Zora Snake wordt gezien als een van de meest veelbelovende stemmen binnen de Afrikaanse hiphop- en performancekunst. Hij verbindt popping en hedendaagse dans met ritueel, politiek en publieke ruimte. Voor hem is dans geen stijl, maar een houding: een manier om de wereld te bevragen en te veranderen.
Credits
Concept en choreografie Zora Snake
Performers Zora Snake, Joy Alpuerto Ritter / Tamae Yoneda (alternerend), Jessica Chiye Warshal, Zadi Landry Kipre, Gandir Prudence
Muziekcompositie Christiane Prince, Rokia Bamba
Live muziek Christiane Prince, Pawel Wnuczynski
Dramaturgie Youness Anzane
Scenografie Jean Michel Dissake
Lichtontwerp Emily Brassier
Kostuumontwerp Lamyne M
Tekst Dénètem Touam Bona
-|-
Stage management Stéphanie Denoiseux, Julian Fernandez Guillen
Lichttechnicus Didier Covassin
Geluidstechnicus Pawel Wnuczynski, Célia Naver
Technische leiding Giuliana Rienzi
Fabricage van stoffen Jean Michel Dissake
Decorbouw en kostuumrealisatie Ateliers du Théâtre National WallonieBruxelles
Productie Compagnie Zora Snake, Théâtre National WallonieBruxelles
Coproductie Charleroi Danse, Riksteatern – Stockholm, South North Foundation, Solstice – Pôle International de Production et de Diffusion des Pays de la Loire, Julidans Amsterdam, Scène nationale de l’Essonne, One Dance Festival – Plovdiv, africologneFESTIVAL – Keulen (met steun van het Ministerium für Kultur und Wissenschaft des Landes NordrheinWestfalen), Theater Freiburg, Le Manège Maubeuge – scène nationale transfrontalière
Met de steun van Institut français, Institut français du Cameroun (IFC) en Institut français de Suède