De zaak Shell

De zaak Shell
05 apr '25 t/m 06 apr '25
Bureau Vergezicht

De laatste witte mannelijke neushoorn is uitgestorven. Bosbranden, overstromingen en hitterecords zijn aan de orde van de dag. Waarom zit er dan toch zo weinig schot in het oplossen van het klimaatprobleem?

Duur 90 minuten
Genre Theater
Taal Nederlands

De zaak Shell


De bekroonde voorstelling De zaak Shell is terug in de theaters in een actuele versie en voor het eerst te zien in de grote zaal. In de voorstelling van Anoek Nuyens en Rebekka de Wit, zien we de belangrijkste hoofdrolspelers van het klimaatdebat in haarscherpe pleidooien uitleggen waarom ze doen wat ze doen: Shell, de consument, de overheid, de burger en een jonge generatie die zich zorgen maakt om hun toekomst. In vijf monologen zien we acteurs Jaap Spijkers (winnaar Arlecchino), Janneke Remmers en Musia Mwankumi (nominatie Colombina) de verantwoordelijkheid steeds doorschuiven naar een andere partij. Zo laat De zaak Shell geraffineerd zien dat de klimaatcrisis uiteindelijk een verantwoordelijkheidscrisis is.

Aanleiding voor de voorstelling is de rechtszaak die Milieudefensie aanspande tegen Shell. Inzet van de zaak: Shell dwingen hun bedrijfsvoering radicaal te veranderen. Het verweer van Shell? Niet wij, maar de consument moet veranderen. Toch oordeelde de rechter dat bedrijven weldegelijk een verantwoordelijkheid hebben, maar kon daar geen juridische verplichting aan koppelen en legde de bal weer neer bij de politiek. En de politiek wijst op haar beurt weer naar de burger.-|- Nuyens en De Wit volgen het klimaatdebat al jarenlang op de voet en beten zich vast in deze zaak. Ze bezochten aandeelhoudersvergaderingen van multinationals, lazen speeches en interviews van Shell, ploegden akkoorden en beleidsnota’s van overheden door en noteerden stelselmatig de opmerkingen van hun ooms en tantes tijdens het kerstdiner. In de geactualiseerde versie nemen zij de uitspraak van het hoger beroep en de nieuwste ontwikkelingen mee.


De zaak Shell werd in 2020 lovend ontvangen door pers en publiek en Anoek Nuyens en Rebekka de Wit ontvingen de regieprijs op het Nederlands Theater Festival. Daarnaast won Jaap Spijkers de Arlecchino (prijs voor de meest indrukwekkende mannelijke bijdragende rol) en Musia Mwankumi was genomineerd voor de Columbina (prijs voor de meest indrukwekkende vrouwelijke bijdragende rol).

Over Bureau Vergezicht

Bureau Vergezicht is het theatergezelschap van artistiek leider Anoek Nuyens en makers Erik Whien en Rebekka de Wit. Bureau Vergezicht maakt onderzoekende en meeslepende verhalen over macht, klimaat en gedeelde verantwoordelijkheid. Het gezelschap onderzoekt de rol die kunstenaars kunnen spelen in een wereld waar de klimaatcrisis aan de hand is en zet burgers, multinationals en politiek aan tot denken.

REVIEWS

de Volkskrant

‘Een groot, beladen onderwerp toegankelijk gemaakt: De zaak Shell doet het.’

NRC

‘Nuyens en De Wit maken haarfijn inzichtelijk hoe de klimaatcrisis op dit moment vooral een verantwoordelijkheidscrisis is.’

Scènes

‘De zaak Shell is documentair theater van het allerhoogste niveau.’

Theaterkrant (Keuze van de Criticus)

‘De zaak Shell is een belangrijke voorstelling die door iedereen gezien moet worden, al is het maar om een beetje hoop te houden of te krijgen.’

Credits

Concept, tekst & spel Anoek Nuyens & Rebekka de Wit
Spel Musia Mwankumi, Janneke Remmers, Jaap Spijkers, Margo Verhoeven
Eindregie Erik Whien
Dramaturgie & tekstbijdrage Freek Vielen
Scenografie en lichtontwerp Marloes en Wikke
Advies lichtontwerp Axel Dikkers
Geluidsontwerp Christiaan Verbeek
Kostuum Fransje Christiaans
Marketing Leonie Poot & Dieke van der Spek
Oorspronkelijke producenten Frascati Producties & De Nwe Tijd
Scènefoto’s Sanne Peper
Met steun van BlockbusterFonds, Lira Fonds, Cultuurfonds, Fonds Podiumkunsten

MEER THEATER

Language NP Language no problem Giovanni's Room
ITA Ensemble Theater Giovanni's Room
Sluiten Giovanni's Room ITA Ensemble / Eline Arbo
15 jan '25 t/m 02 mrt '25
Een aangrijpend verhaal over passie, verlies en de strijd tussen intens verlangen en maatschappelijke verwachtingen, gebaseerd op Baldwins meesterwerk.
Language NP Language no problem This is the situation Muriël Besemer, Rafat Al-Aydi, Linda Lugtenborg Baaddi, Abdelhadi Baaddi en Waël Quadrieh Theater This is the situation
Sluiten This is the situation Muriël Besemer, Rafat Al-Aydi, Linda Lugtenborg Baaddi, Abdelhadi Baaddi en Waël Quadrieh
23 feb '25
This is the situation is een onderzoek. Het is geen gewone voorstelling, maar een daad van hoop en verbinding. Het is ons antwoord op de vraag: hoe blijf je dromen in een wereld die je steeds opnieuw probeert te breken?
Language NP Language no problem Prima Facie
ITA Ensemble Theater Prima Facie
Sluiten Prima Facie ITA Ensemble / Eline Arbo
04 okt '24 t/m 31 mrt '25
Eline Arbo regisseert Maria Kraakman in het prijswinnende toneelstuk van auteur Suzie Miller. Deze snoeiharde monoloog maakte furore op West End en Broadway. Wereldwijd werden er tal van versies geproduceerd. Eline Arbo was de eerste die het stuk in Nederland op het toneel zette.
Language NP Language no problem de wand ITA Ensemble Theater de wand
Sluiten de wand ITA Ensemble / Eline Arbo
05 mrt '25 t/m 27 apr '25
Een vrouw van middelbare leeftijd stelt tijdens een weekend in een buitenhuis van vrienden vast dat ze op een ochtend helemaal alleen is. Ze gaat op onderzoek uit en stuit tijdens haar wandeling in de bergen op een ondoordringbare glazen wand die haar volledig isoleert van de rest van de wereld.
Language NP Language no problem THE PRESENT ‘Ntianu Stuger / Sarah Sluimer Theater THE PRESENT
Sluiten THE PRESENT ‘Ntianu Stuger / Sarah Sluimer
06 mrt '25 t/m 08 mrt '25
In deze monoloog observeert een engel de mensheid en brengt, na alles gezien te hebben en in een poging om met ons te versmelten, een bevrijdend geschenk.
Language NP Language no problem Return of the King Sadettin K. Theater Return of the King
Sluiten Return of the King Sadettin K.
08 mrt '25
Na het succes van CITIZEN K en Somedaymyprincewill.com werken meesterverteller Sadettin Kırmızıyüz en regisseur Casper Vandeputte opnieuw samen. Hun nieuwste voorstelling Return of the King gaat over de remigratie van de gepensioneerde vader van Sadettin.
Language NP Language no problem The Grief of Red Granny Toneelhuis / Gorges Ocloo Theater The Grief of Red Granny
Sluiten The Grief of Red Granny Toneelhuis / Gorges Ocloo
26 mrt '25
The Grief of Red Granny is het eerste deel van een tweedelige AfrOpera over individuele en collectieve rouw. I
Language NP Language no problem De mannen van Maria Anna Drijver Theater De mannen van Maria
Sluiten De mannen van Maria Anna Drijver
27 mrt '25
De mannen van Maria vertelt het waargebeurde verhaal van een vrouw die in een bikkelharde tijd zag wat haar mogelijkheden waren, haar eigen weg koos en deed wat geen enkele vrouw voor haar had gedaan.
Language NP Language no problem De zaak Shell Bureau Vergezicht Theater De zaak Shell
Sluiten De zaak Shell Bureau Vergezicht
28 sep '24 t/m 06 apr '25
De zaak Shell laat geraffineerd zien dat de klimaatcrisis een verantwoordelijkheidscrisis is.
Language NP Language no problem NACHTWACHT NITE / Club Guy & Roni / HIIIT / Asko|Schönberg / Nederlands Kamerkoor NXT / Guy Weizman i.s.m. ITA Theater NACHTWACHT
Sluiten NACHTWACHT NITE / Club Guy & Roni / HIIIT / Asko|Schönberg / Nederlands Kamerkoor NXT / Guy Weizman i.s.m. ITA
10 apr '25 t/m 13 apr '25
Rik van den Bos, Guy Weizman en Roni Haver creëren opnieuw een wereld waarin de grote thema’s van deze tijd via moderne dans, nieuw gecomponeerde muziek en teksttheater onorthodox en zonder vrees op een waarachtige manier tegen het licht worden gehouden.
Language NP Language no problem Angels in America ITA Ensemble Theater Angels in America
Sluiten Angels in America ITA Ensemble / Ivo van Hove
11 apr '25 t/m 28 apr '25
In 2008 regisseerde Ivo van Hove een radicale Angels in America die door Tony Kushner zelf werd bestempeld als zijn favoriete versie. Nu brengen we de voorstelling terug met een aantal acteurs uit de originele cast, aangevuld met nieuwe ensemblespelers.
Language NP Language no problem Moeder Courage Het Nationale Theater / Liesbeth Coltof Theater Moeder Courage
Sluiten Moeder Courage Het Nationale Theater / Liesbeth Coltof
29 apr '25 t/m 30 apr '25
In deze nieuwe, muzikale bewerking van Moeder Courage, brengt regisseur Liesbeth Coltof de klassieker van Brecht rechtstreeks naar de 21e eeuw.
Language NP Language no problem Hamlet Theater Rotterdam / Erik Whien Theater Hamlet
Sluiten Hamlet Theater Rotterdam / Erik Whien
02 mei '25 t/m 03 mei '25
Shakespeares klassieker met Jacob Derwig en zijn zoon Roman.
Language NP Language no problem Mantike Toneelhuis / Benjamin Abel Meirhaeghe Theater Mantike
Sluiten Mantike Toneelhuis / Benjamin Abel Meirhaeghe
03 mei '25
Mantike pleit voor een veelvoud aan perspectieven en bindt de strijd aan met gelatenheid. Auteur Louise van den Eede schrijft de tekst voor de voorstelling. Geen doemdenken, geen conspiracy, maar bloeiende ideeën voor een nieuwe toekomst.
Language NP Language no problem Shakshuka: no onions Judith Schrijver / Theater Na de Dam Producties Theater Shakshuka: no onions
Sluiten Shakshuka: no onions Judith Schrijver / Theater Na de Dam Producties
03 mei '25 t/m 04 mei '25
Theatrale tekstlezing van Judith Schrijver met Eelco Smits
Language NP Language no problem Nacht Na de Dam Theater Na de Dam Theater Nacht Na de Dam
Sluiten Nacht Na de Dam Theater Na de Dam
04 mei '25
Tijdens Nacht Na de Dam komen publiek en theatermakers uit alle hoeken van de stad bij Internationaal Theater Amsterdam
Language NP Language no problem Battlefield of Dreams Theater Utrecht / Floor Houwink ten Cate Theater Battlefield of Dreams
Sluiten Battlefield of Dreams Theater Utrecht / Floor Houwink ten Cate
09 mei '25 t/m 10 mei '25
Door de ogen van een diverse groep artiesten – vrouwen, mannen en non-binaire personen van verschillende leeftijden en achtergronden – geven we een stem aan de vaak onzichtbare en ongehoorde verhalen rondom het thema voortplanting.
Language NP Language no problem Hamlet Studio Antigone / Agaath Witteman Theater Hamlet
Sluiten Hamlet Studio Antigone / Agaath Witteman
13 mei '25
HAMLET is geschreven in een tijd vol onrust in het Elizabethaanse Engeland. Een onrust die Shakespeare heeft geprojecteerd op Denemarken: de Noorman Fortinbras rammelt aan de koninklijke poorten, het volk ruikt een schending van de koninklijke bloedlijn.
Language NP Language no problem Reigen re-Erected Het Zuidelijk Toneel / Sarah Moeremans Theater Reigen re-Erected
Sluiten Reigen re-Erected Het Zuidelijk Toneel / Sarah Moeremans
18 mei '25 t/m 19 mei '25
Na het succes van Mission Molière en Crashtest Ibsen brengt Het Zuidelijk Toneel Reigen re-Erected. In deze versie belichten regisseur Sarah Moeremans en schrijver Joachim Robbrecht op humoristische wijze de mysterieuze en kwetsbare hoeken van lust en liefde in onze tijd.
Language NP Language no problem Queen of Disco Rightaboutnow Inc. Muziektheater Queen of Disco
Sluiten Queen of Disco Rightaboutnow Inc.
24 mei '25 t/m 25 mei '25
Winnaar Toneelschrijfprijs 2023, wegens succes in reprise! QUEEN OF DISCO is een muziektheatervoorstelling over de onweerstaanbare opkomst, de tragische ondergang en onvermijdbare wedergeboorte van disco, belichaamd door disco-icoon en flamboyante LGBTQ-activist SYLVESTER.  
Language NP Language no problem Anna Karènina Teatre Nacional de Catalunya / Carme Portaceli Theater Anna Karènina
Sluiten Anna Karènina Teatre Nacional de Catalunya / Carme Portaceli
29 mei '25 t/m 31 mei '25
Anna wordt verliefd, en precies op dat moment, als een voorgevoel dat ze waarneemt, hangt de dood als een donkere wolk boven het hele toneelstuk. Ze besluit niet langer over zich heen te laten lopen: alles is een leugen, alles is bedrog, alles is onecht, alles is kwaad.
Language NP Language no problem De uren
on Tour
ITA Ensemble Theater De uren
Sluiten De uren ITA Ensemble / Eline Arbo
20 jun '25 t/m 22 jun '25
De toneelbewerking van Michael Cunningham's The Hours.
Language NP Language no problem ROHTKO Lukasz Twarkoski, Anka Herbut, Dailes Theatre Latvia Theater ROHTKO
Sluiten ROHTKO Lukasz Twarkoski, Anka Herbut, Dailes Theatre Latvia
25 jun '25 t/m 28 jun '25
Hoe verschilt de waarde van echt van die van namaak? Łukasz Twarkowski gaat op zoek naar antwoorden in zijn voorstelling vol opzwepende beats en videoprojecties.
Language NP Language no problem Weg met Eddy Bellegueule
ITA Ensemble Theater Weg met Eddy Bellegueule
Sluiten Weg met Eddy Bellegueule ITA Ensemble
25 aug '25 t/m 01 sep '25
De autobiografische roman Weg met Eddy Bellegueule van Édouard Louis was in één klap een wereldwijd succes. Het boek vertelt zonder franje het levensverhaal van een homoseksuele jongen in een homofobe omgeving.