Perzen. Triomf van Empathie

Sluiten

Perzen. Triomf van Empathie

NTGent / Action Zoo Humain / Chokri Ben Chikha

Voorstellingen

Helaas, op dit moment zijn er geen voorstellingen beschikbaar.
Perzen. Triomf van Empathie
NTGent / Action Zoo Humain / Chokri Ben Chikha

Perzen. Triomf van Empathie is een bijzondere theaterproductie geregisseerd door Chokri Ben Chikha. In deze voorstelling onderzoekt hij samen met zes performers hoe ze meer begrip en inlevingsvermogen kunnen tonen in een conflict dat al tientallen jaren speelt: het conflict tussen Israël en Palestina. Ze doen dit door te kijken naar een van de oudste toneelstukken uit de geschiedenis, De Perzen van de Griekse schrijver Aeschylus. Slagen ze erin om door de bril van een Griekse tragedie anders te kijken naar een decennialange uiterst gepolariseerde kwestie?

Duur 80 minuten
Genre Theater
Taal Meertalig incl. boventiteling in Nederlands en Engels

Nederlandse première

Let op.
De voorstelling bevat authentieke beelden uit Israël en Palestina. Er zijn geluiden, beelden en scènes die emotioneel intens kunnen zijn en mogelijk choquerend.

Perzen. Triomf van Empathie


Een van de speerpunten van theatergezelschap Action Zoo Humain, artist in residence bij NTGent, is het Westerse culturele erfgoed confronteren met de realiteit van een meerstemmige wereld. Onder leiding van Chokri Ben Chikha kijken de performers naar het langdurige, ongelijke conflict tussen Israël en Palestina door de lens van de oudste tragedie uit de theatercanon: De Perzen van Aeschylus. Schreef Aeschylus, die zelf tegen de Perzen vocht, over de Perzen met oprechte empathie of bevestigde hij met zijn tragedie juist de superioriteit van de Grieken? Welke parallellen kunnen we leggen tussen heden en verleden?

In deze multidisciplinaire theatervoorstelling daagt Ben Chikha de jonge generatie uit om hun persoonlijke, politieke en artistieke visies te scherpen aan de twee belangrijkste elementen uit de tragedie: empathie en hoogmoed. De beproeving wordt extra op scherp gesteld door een meerstemmig koor van Palestijnen en Israëliërs die werden geïnterviewd door Ben Chikha toen hij in januari 2024 in die regio was. Perzen. Triomf van Empathie balanceert daarmee tussen kunst en realiteit, opportunisme en empathie.

Lees hier het programmaboekje

Liah en Marah

De Israëlische Liah Frank en de Palestijnse Marah Haj Hussein delen het podium in Perzen. Triomf van empathie. Lees een interview met hen in De Standaard via deze link: https://www.spotgroningen.nl/w... of bekijk een een portret dat de Vlaamse televisie van ze maakte via: https://www.vrt.be/vrtnws/nl/k...

Regisseur Chokri Ben Chikha

'Ik wil me, zoals Aeschylus, heel empathisch opstellen ten aanzien van Israëli’s en Palestijnen, wetende dat de enen de anderen al meer dan 70 jaar gewelddadig onderdrukken. Het is de grootste uitdaging van alle kunstwerken die ik met mijn ploeg ooit heb aangepakt. Voor mij is het geen Bambi op het ijs, maar Bambi in een mijnenveld.'

Chokri Ben Chikha is acteur, danser, choreograaf, performer en schrijver. Hij is artistiek directeur van het internationale performancegezelschap Action Zoo Humain en doceert en onderzoekt aan het KASK in Gent, waar hij in 2013 promoveerde tot doctor in de Kunsten. In zijn werk bevraagt Chokri de spanning tussen ethiek, identiteit en neoliberalisme: hij identificeert deze concepten als drie van de belangrijkste uitdagingen van de 21e eeuw.

In de pers

De Standaard

'Chokri Ben Chikha en Action Zoo Humain laten in Perzen. Triomf van Empathie de Israëlische en Palestijnse kant met elkaar rouwen, spreken, spelen en dansen. “De grootste uitdaging” die ze “ooit hebben aangepakt” werd een noodzakelijke en weloverwogen stomp in de maag.'

PZAZZ

'Maar zelden zie je theater dat fictie en actualiteit, woord en beeld, repertoire en performance zo slim én straf met elkaar weet te confronteren. Het is bijna ontluisterend om vast te stellen. Precies dankzij alle ontheemding waar deze oorlog op aanstuurt, komt de kunst in ‘Perzen’ thuis: riskant, noodzakelijk, op het scherp van de snee.'

Credits


concept, regie en choreografie Chokri Ben Chikha
met en door Hellen Boyko, Liah Frank, Marah Haj Hussein, Mareille Labohm en Sofiane El Boukhari
tekst Erik-Ward Geerlings en performers
film Jan Beddegenoodts
dramaturgie Sietske de Vries
bewegingscoaches Izah Hankammer en Daisy Philips
soundscape Jo Thielemans
lichtontwerp Dennis Diels
decorontwerp Karolien De Schepper
kostuumontwerp Chloé Wasselin-Dandre


productie NTGent & Action Zoo Humain
coproductie Theater Rotterdam
partners Stad Gent en De Vlaamse Gemeenschap
met de steun van De Taxshelter van de Belgische Federale Overheid

MEER THEATER

Language NP Language no problem Tijd voor geluk ITA Ensemble Theater Tijd voor geluk
Sluiten Tijd voor geluk ITA Ensemble / Eline Arbo / Bianca van der Schoot
04 jun '25 t/m 14 jun '25
Tijd voor geluk is een komisch, soms absurdistisch, maar diep emotioneel stuk dat je liefdevol dwingt na te denken over wie wij voor elkaar zijn, over eenzaamheid, verlies en onze voortdurende zoektocht naar geluk.
Language NP Language no problem Bérénice Romeo Castellucci, Isabelle Huppert Theater Bérénice
Sluiten Bérénice Romeo Castellucci, Isabelle Huppert
13 jun '25 t/m 15 jun '25
Krachtig, koortsachtig en zenuwslopend. De iconische actrice Isabelle Huppert geeft een stem aan een intens gevoel van wanhoop, verlangen en opoffering.
Language NP Language no problem Trilogia Cadela Força - Capítulo II: The Brotherhood Carolina Bianchi y Cara de Cavalo Theater Trilogia Cadela Força - Capítulo II: The Brotherhood
Sluiten Trilogia Cadela Força - Capítulo II: The Brotherhood Carolina Bianchi y Cara de Cavalo
18 jun '25 t/m 20 jun '25
Overweldigend tweede deel van Carolina Bianchi's theatertrilogie verkent 'broeder­schapscodes', seksueel geweld en miso­gynie op compromisloze en confron­terende wijze.
Language NP Language no problem De uren
on Tour
ITA Ensemble Theater De uren
Sluiten De uren ITA Ensemble / Eline Arbo
20 jun '25 t/m 22 jun '25
De toneelbewerking van Michael Cunningham's The Hours.
Language NP Language no problem ROHTKO Lukasz Twarkowski, Anka Herbut, Dailes Teatris Theater ROHTKO
Sluiten ROHTKO Lukasz Twarkowski, Anka Herbut, Dailes Teatris
25 jun '25 t/m 28 jun '25
Hoe verschilt de waarde van echt van die van namaak? Łukasz Twarkowski gaat op zoek naar antwoorden in zijn voorstelling vol opzwepende beats en videoprojecties.
Language NP Language no problem De Seizoenen Het Nationale Theater, Eric de Vroedt Theater De Seizoenen
Sluiten De Seizoenen Het Nationale Theater, Eric de Vroedt
27 jun '25 t/m 29 jun '25
Waar vind je hoop in een wereld die op zijn kop staat?
Language NP Language no problem De Jaren
on Tour
ITA Ensemble Theater De Jaren
Sluiten De Jaren ITA Ensemble
13 jul '25 t/m 14 jul '25
'Niets minder dan theatrale magie. […] Een feestelijke taal- en acteerexplosie.' – De Nederlandse Toneeljury.
Language NP Language no problem DORIAN: portret van een onstilbare Club WILD Theater DORIAN: portret van een onstilbare
Sluiten DORIAN: portret van een onstilbare Club WILD
28 jul '25 t/m 29 jul '25
DORIAN is een queer bewerking van The picture of Dorian Gray van Oscar Wilde. Het verhaal gaat over de zoektocht naar de ware zelf en het verhullen daarvan, hedonisme en schoonheid.
Language NP Language no problem Jongens Thor Braun Theater Jongens
Sluiten Jongens Thor Braun
31 jul '25 t/m 01 aug '25
Jongens is een hartstochtelijke onderdompeling in het werk van de controversiële filmmaker Pier Paolo Pasolini. Een even buitensporige als intieme monoloog over de hunkering naar liefde en seksualiteit.
Language NP Language no problem de wand ITA Ensemble Theater de wand
Sluiten de wand ITA Ensemble
21 aug '25 t/m 26 apr '26
Een vrouw van middelbare leeftijd stelt tijdens een weekend in een buitenhuis van vrienden vast dat ze op een ochtend helemaal alleen is. Ze gaat op onderzoek uit en stuit tijdens haar wandeling in de bergen op een ondoordringbare glazen wand die haar volledig isoleert van de rest van de wereld.
Language NP Language no problem Weg met Eddy Bellegueule
ITA Ensemble Theater Weg met Eddy Bellegueule
Sluiten Weg met Eddy Bellegueule ITA Ensemble
25 aug '25 t/m 06 jun '26
De autobiografische roman Weg met Eddy Bellegueule van Édouard Louis was in één klap een wereldwijd succes. Het boek vertelt zonder franje het levensverhaal van een homoseksuele jongen in een homofobe omgeving.
Language NP Language no problem Tijd voor geluk ITA Ensemble Theater Tijd voor geluk
Sluiten Tijd voor geluk ITA Ensemble / Eline Arbo / Bianca van der Schoot
11 sep '25 t/m 28 sep '25
Tijd voor geluk is een komisch, soms absurdistisch, maar diep emotioneel stuk dat je liefdevol dwingt na te denken over wie wij voor elkaar zijn, over eenzaamheid, verlies en onze voortdurende zoektocht naar geluk.
Language NP Language no problem De Seizoenen Het Nationale Theater / Eric de Vroedt Theater De Seizoenen
Sluiten De Seizoenen Het Nationale Theater / Eric de Vroedt
03 okt '25 t/m 05 okt '25
Beleef een all-inclusive theaterervaring waarin je zeven uur lang wordt ondergedompeld in de seizoenen, van Herfst tot Zomer. Geniet van bijpassende seizoensgerechten en drankjes, allemaal inbegrepen bij je kaartje.
Language NP Language no problem Minor Music at the End of the World door Saidiya Hartman Hartwig Art Foundation / Directed by Sarah Benson featuring André Holland, Okwui Okpokwasili and film by Arthur Jafa Theater Minor Music at the End of the World door Saidiya Hartman
Sluiten Minor Music at the End of the World door Saidiya Hartman Hartwig Art Foundation / Directed by Sarah Benson featuring André Holland, Okwui Okpokwasili and film by Arthur Jafa
03 okt '25 t/m 05 okt '25
Minor Music at the End of the World is een driedelige performance, gebaseerd op de veelgeprezen essays The End of White Supremacy: An American Romance en Litany for Grieving Sisters van Saidiya Hartmans.
Language NP Language no problem De wetten ITA Ensemble Theater De wetten
Sluiten De wetten ITA Ensemble
09 okt '25 t/m 23 nov '25
Wie ben jij zonder de ander? In De wetten, naar het boek van Connie Palmen, neemt regisseur Eline Arbo je mee in het verhaal van een vrouw op zoek naar zichzelf.
Language NP Language no problem Phaedra in vlammen Het Nationale Theater / Ola Mafaalani Theater Phaedra in vlammen
Sluiten Phaedra in vlammen Het Nationale Theater / Ola Mafaalani
11 okt '25 t/m 12 okt '25
Phaedra in vlammen is een moderne versie van het klassieke liefdesdrama Phaedra. Hoe kun je als vrouw in een mannenwereld je eigen vrijheid bevechten?
Language NP Language no problem Kantjil en de Tijger (8+) Toneelmakerij / Oorkaan / Paul Knieriem theater-familie Kantjil en de Tijger (8+)
Sluiten Kantjil en de Tijger (8+) Toneelmakerij / Oorkaan / Paul Knieriem
17 okt '25 t/m 28 dec '25
Muzikale jeugdvoorstelling over een verborgen Indische familiegeschiedenis
Language NP Language no problem Confrontaties (14+) Theater Utrecht / DOX / Casper Vandeputte Theater Confrontaties (14+)
Sluiten Confrontaties (14+) Theater Utrecht / DOX / Casper Vandeputte
27 okt '25 t/m 28 okt '25
De muzikale, energieke, hartveroverende theaterversie van het bekroonde gelijknamige boek Confrontaties van Simone Atangana Bekono (Beste boek voor jongeren 2021).
Language NP Language no problem Prophet Song ITA Ensemble Theater Prophet Song
Sluiten Prophet Song ITA Ensemble
12 nov '25 t/m 22 jan '26
Het indringende en beklemmende Prophet Song speelt zich af in een onheilspellende, nabije toekomst. Als een rechts, gekozen regime aan de macht komt, verglijdt langzaam de democratische rechtstaat. Een moeder doet er alles aan om in de steeds beklemmender realiteit haar vier kinderen te beschermen.
Language NP Language no problem Oer en andere tijden ITA Ensemble Theater Oer en andere tijden
Sluiten Oer en andere tijden ITA Ensemble
05 dec '25 t/m 21 dec '25
Guy Cassiers creëert samen met Hotel Modern en elf acteurs van het ensemble de wereld van Oer.
Language NP Language no problem Wie is er bang voor Sylvana Raymi Sambo Maakt Theater Wie is er bang voor Sylvana
Sluiten Wie is er bang voor Sylvana Raymi Sambo Maakt
13 dec '25 t/m 14 dec '25
Wie is er bang voor Sylvana is een politieke thriller over moed, identiteit en waarheid.
Language NP Language no problem HOPE NITE / Thalia Theater / Guy Weizman Theater HOPE
Sluiten HOPE NITE / Thalia Theater / Guy Weizman
19 dec '25 t/m 21 dec '25
Een theaterstuk dat de tijdloze strijd om gerechtigheid en gelijkheid centraal stelt.
Language NP Language no problem Not Quichot Het Zuidelijk Toneel / Sarah Moeremans Theater Not Quichot
Sluiten Not Quichot Het Zuidelijk Toneel / Sarah Moeremans
03 jan '26
In Not Quichot herdenken zes vertellers hun goede vriend Q, maar wie was Q’s béste vriend? Door middel van straffe verhalen nemen ze je mee op hun avonturen met Q door heel en half Europa.
Language NP Language no problem Moeder van Europa Orkater Muziektheater Moeder van Europa
Sluiten Moeder van Europa Orkater
12 feb '26 t/m 25 mrt '26
Moeder van Europa is een verhaal over de wispelturigheid van macht. Over de strijd om deel uit te maken van de status quo en in historische verhalen alle stemmen te laten klinken.
Language NP Language no problem Giovanni's Room
ITA Ensemble Theater Giovanni's Room
Sluiten Giovanni's Room ITA Ensemble / Eline Arbo
15 feb '26 t/m 01 mrt '26
Een aangrijpend verhaal over passie, verlies en de strijd tussen intens verlangen en maatschappelijke verwachtingen, gebaseerd op Baldwins meesterwerk.
Language NP Language no problem Kopenhagen Trilogie ITA Ensemble Theater Kopenhagen Trilogie
Sluiten Kopenhagen Trilogie ITA Ensemble / Eline Arbo
04 mrt '26 t/m 22 mrt '26
Een pijnlijk eerlijk verhaal over een klassenreis, over vrouw-zijn, kunstenaarschap, passie, liefde en zelfdestructie.
Language NP Language no problem Giovanni's Room
on Tour
ITA Ensemble Theater Giovanni's Room
Sluiten Giovanni's Room ITA Ensemble / Eline Arbo
06 mrt '26 t/m 08 mrt '26
Een aangrijpend verhaal over passie, verlies en de strijd tussen intens verlangen en maatschappelijke verwachtingen, gebaseerd op Baldwins meesterwerk.
Language NP Language no problem Gundhi De Warme Winkel Theater Gundhi
Sluiten Gundhi De Warme Winkel
18 mrt '26 t/m 30 apr '26
Theater waar je urenlang gegijzeld wordt door de verbeelding en overmand wordt door gewelddadig teksttoneel, om uiteindelijk geestelijk bevrijd en fysiek gelouterd het 21 eeuwse leven weer aan te kunnen.
Language NP Language no problem Giovanni's Room
on Tour
ITA Ensemble Theater Giovanni's Room
Sluiten Giovanni's Room ITA Ensemble
20 mrt '26 t/m 22 mrt '26
Een aangrijpend verhaal over passie, verlies en de strijd tussen intens verlangen en maatschappelijke verwachtingen, gebaseerd op Baldwins meesterwerk.