Kopenhagen Trilogie
Kopenhagen Trilogie
Voorstellingen
De Deense schrijfster Tove Ditlevsen (1917-1976) was grenzeloos. Haar autobiografische romans Kindertijd, Jeugd en Afhankelijkheid zijn scherp, rauw en intens persoonlijk. De drie meesterwerken, de hoogtepunten uit haar oeuvre, komen nu samen in één voorstelling: Kopenhagen Trilogie. In regie van Eline Arbo en gespeeld door o.a. Maria Kraakman is Kopenhagen Trilogie een voorstelling over een klassenreis, over vrouw-zijn, kunstenaarschap, passie, liefde en zelfdestructie.
Duur nnb
Genre Theater
Taal Nederlands
Boventiteling Engels, do 12 & 19 mrt
In Gesprek do 12 & vr 20 mrt
Première zo 8 mrt
Kopenhagen Trilogie
Kopenhagen Trilogie toont het pijnlijk eerlijke verhaal van Tove Ditlevsen; ongenaakbaar schrijver die beroemd werd door haar persoonlijke en meesterlijke romans over haar leven. Een leven van een meisje dat opgroeit in een arme wijk in Kopenhagen, met een ambitie die veel groter is dan haar achtergrond doet voorschrijven. En als ze ouder is; een publiek figuur die de grenzen van haar tijd opzoekt en voortdurend kritiek ontvangt uit een samenleving die niet klaar is voor haar stem. Voor haar doorzettingsvermogen, haar lef om tegen de stroom in te gaan en compromisloos haar eigen weg te kiezen.
-|-
Tegelijkertijd brengt de onstilbare honger naar het leven haar naar de donkere kanten van het mens-zijn. Haar hele volwassen leven worstelt Tove met verslaving en haar mentale gezondheid. Haar verlangen naar eigenheid, liefde en iemand te wórden, veranderen haar langzaam in iemand waarin ze zichzelf niet meer herkent. Het verlangen en de roem worden uiteindelijk haar ondergang.
Tove Ditlevsen was moeder, echtgenoot, schrijver en verslaafd. Even gevaarlijk als geniaal. Ze was een onzekere twijfelaar en een schaamteloze hork. Ze was pijnlijk eerlijk. Tove Ditlevsen was een radicale kunstenaar.
ELINE ARBO OVER KOPENHAGEN TRILOGIE
‘Ik ben opgegroeid met het werk van Tove Ditlevsen, dat ik leerde kennen door mijn moeder. Haar romans en leven inspireren me. Tove Ditlevsen is de hoofdpersoon in haar eigen verhaal en ze balanceert voortdurend op de grens tussen fictie en realiteit. Ze is haar eigen muse en haar eigen grootste vijand. Daarom is het voor mij perfect materiaal voor theater, omdat ik daarin ook speel met fictie en realiteit en constant op zoek ben naar momenten waar het politieke en het persoonlijke elkaar kruisen en versterken. Ik herken me in haar allesomvattende noodzaak om te creëren en hoe die drang soms destructief kan worden. Ik herken me in het constant bevragen van maatschappelijke verwachtingen. In de zoektocht naar hoe onze systemen werken en voor wie. Ik herken me in haar schijt, haar felheid en haar schaamteloosheid. Ze was een ongekend radiale vrouw die decennia na haar dood generaties blijft inspireren. Iedereen zou haar boeken moeten lezen.’
Tove Ditlevsen | Feminist avant la lettre
Het werk van de Deense schrijfster Tove Ditlevsen is anno 2025 weer ongekend populair. Haar eerlijke en directe schrijfstijl die tegelijkertijd poëtische en beeldend is, resoneert bij een huidige generatie die waarde hecht aan een open gesprek over mentale gezondheid en de echtheid van het leven. In haar werk geeft ze een krachtige stem aan vrouwelijke ervaringen en perspectieven. Ze schreef over het moederschap, kunstenaarschap, het huwelijk en de strijd tussen persoonlijke ambities en opgelegde verwachtingen.
-|-
Raving reviews van de Engelse vertaling van Kopenhagen Trilogie in The New York Times en The Guardian leverden Ditlevsen een internationale cultstatus op.
CAST
Credits
van Tove Ditlevsen
regie Eline Arbo
vertaler Lammie Post-Oostenbrink
muziekontwerp Thijs van Vuure
scenograaf Pascal Leboucq
kostuumontwerp Rebekka Wörmann
lichtontwerp Varja Klosse
assistent regie Daniël ‘t Hoen
assistent scenografie Leanne Vandenbussche
-|-
particulier producenten Jeroen van Ingen & Jaap Kooijman, Bertil van Kaam & Felix van der Heijden, Tineke Boersma & Frans Eusman, Paul Veerman & Marijke van der Duin